Můj příběh

Jsem žena s láskou k vínu a chci se s Vámi o tu lásku podělit a ukázat Vám, jak se jednoduše ve světě vín vyznat.

Žena s láskou k vínu. A také k životu. To jsem dnes já.

Miluji tu chvíli, kdy se víno otevře a já se můžu ponořit do vůní, která se ve víně skrývají. Zavřu oči, nasaji vůni a těším se....Na co? Na to, jaké vzpomínky, zážitky, situace a konkrétní osoby mi vůně připomene...určitě znáte ten pocit, když jdete po ulici a přitáhne Vás vůně, kterou máte spojenou s konkrétním člověkem...hned se Vám vybaví...a stejné je to i s vůní vín...

Představuji si vinice zalité sluncem, vinné keře obsypané šťavnatými hrozny  a vinaře, kteří s obrovskou láskou o svá vína pečují. Potom se pomalu napiji, nechám, aby se víno dostalo do všech chuťových pohárků a těším se na to, zda se vše spojí v nádhernou harmonii.

Baví mě ochutnávat vína z celého světa, kombinovat s jídlem, o víně si povídat a vtáhnout známé, kamarády, kolegy a další zájemce do tohoto nádherného světa. Prošla jsem kurzem degustátorů, navštěvuji akce s vínem spojené, přednášky, workshopy...

Moje znalosti se rozšiřují, už vím, co mám od některých vín čekat. Samozřejmě se mám stále co učit. A  to je to, co mě na tom také moc baví. To, že je přede mnou spousta nových vůní a chutí, které s dalším ochutnaným vínem můžu objevit. A tím objevit i kousky sama sebe.

Na první pohled to vypadá, že svět vín je velmi složitý a člověk se v něm úplně ztrácí. Ale není to tak úplně pravda, s mojí pomocí se ve světě vín jednoduše zorientujete

Vyznala jsem se vínech odjakživa? Vůbec ne:)

Vždy jsem víno popíjela, ale uměla jsem rozpoznat jen bílé od červeného, později víno suché nebo polosuché. V restauraci jsem si neuměla víno vybrat. Cítila jsem se vždy zvláštně, když jsem měla ochutnat víno, které jsme vybrali. Opakovala jsem to, co jsem viděla u ostatních- přivoněla, zatočila skleničkou a napila se... Určitě to taky znáte:-)

Nevěděla jsem, co mám cítit, jak má konkrétní víno chutnat, co od něho očekávám? Vlastně jsem jen věděla, jestli mi chutná nebo ne a možná bych ani  nepřiznala, kdyby mi nechutnalo. Styděla jsem se zeptat na věci, které mě zajímaly a  když jsem sebrala odvahu a zeptala se..tak jsem stejně odpovědi nerozuměla. Neznala jsem jazyk vína a tak pojmy jako vyvážená kyselinka, plné tělo, klaret, víno barikové...byly pro mě španělskou vesnicí.

Přestala jsem se ptát a jen víno popíjela.

Zajímá Vás, jak se tedy ze mě mohla stát žena, kterou svět vín nadchl? Čtěte dál..

Bylo to na jaře roku 2013. Změnila jsem práci a dostala jsem šanci pracovat s víny z Argentiny a Uruguaye ve firmě IFC FOOD spol. s r.o. Součástí mé práce bylo pořádání degustací jihoamerických vín a provázení těmito degustacemi. Byla jsem hozená do vody a musela se rychle naučit plavat. Dnes můžu poděkovat majiteli firmy panu Petru Lávičkovi za to, že mě přijal, dal mi možnost s víny pracovat a hlavně, že mi důvěřoval, že to zvládnu.

Začátky byly úsměvné...

Moje první degustace vypadaly tak, že jsem se nazpaměť naučila informace o vínech, vinařství, zemích původu, atd. Bylo celkem náročné si vše pamatovat, když neznáte souvislosti, nemáte napitá vína…Samozřejmě jsem degustovaná vína ochutnala dopředu a moc mi chutnala:),ale...

Nedokázala jsem v té době rozpoznat, o kterou odrůdu vína se jedná, které vůně a chutě se k tomuto vínu pojí....Musela jsem si přečíst, jaké chutě a vůně mám vnímat a pak jsem se zuby nehty snažila, abych popsané vůně cítila... Popravdě...Hlavní vůni i chuť jsem jakžtakž dokázala vnímat, ale další nuance byly pouze v mé představivosti...

Aby toho nebylo málo, tak účastníky degustace byli vesměs vysoce postavení manažeři-muži 🙂 Často muži, kteří víno měli rádi a hodně o něm věděli. Děsila jsem se toho, že něco zapomenu, že nebudu znát odpovědi na otázky…a do toho jsem žena:) Dlouhé vlasy, krátký rozum..ale usmívá se hezky...to bylo to první, co většině mužů blesklo hlavou...:-)

Přemýšlela jsem o tom, co s tím udělat? 

Začala jsem se vzdělávat, přečetla spoustu knih, absolvovala kurz degustátora u nejlepší české degustátorky Ivety Steinerové, byla jsem se podívat ve vinařstvích v Argentině,Uruguayi, Toskánsku, Německu, v moravských i českých vinařstvích.. A hlavně, začala jsem s  vínem žít. Stále jsem ochutnávala, objevovala skryté vůně a chutě, porovnávala jednotlivé odrůdy a vinařské oblasti.

Musela jsem se naučit být trpělivá, zpomalit a nechtít všechno hned:) A to nebylo a není jednoduché:)

Dnes je ze mě milovnice vína a od toho batolete, které v roce 2013 o vínech nevědělo téměř nic, jsem se posunula tak asi někam na základní školu:-) Ani nevíte, jak ráda bych byla už expert na víno, měla v kapse vysokoškolský titul a věděla vše:-) Ale tak rychle to bohužel nejde. Všechno chce svůj čas a možná jednou se mi ten sen splní....

Víno se stalo součástí mého života. Aby se i pro vás stalo víno srdeční záležitostí, je potřeba se zamilovat do života. Užívat si ho plnými doušky, vnímat všechny vůně, chutě, emoce dané chvíle.

Žít tady a teď.

Dát občas přednost svým smyslům a přestat vnímat všechny myšlenky na to, co musím, nestihla jsem....atd. Prostě zpomalit, radovat se ze života s lidmi, které máte rádi a vychutnávat si každý okamžik života, protože je jedinečný a už se nikdy nevrátí.

Není potřeba, abyste byli zkušení degustátoři nebo sommeliéři. Nepotřebujete znát všechny odborné výrazy, ani poměry kyselinek a zbytkového cukru. Lepší je znát sám sebe a vědět, co Vám chutná. U vína je podle mého názoru jediné kritérium a to buď Vám chutná nebo nechutná.

Mojí vášní je hledat na víně to krásné, sdílet tuto lásku, nadchnout Vás  tímto nádherným světem a ukázat Vám, jak se jednoduše ve světě vín zorientovat.

A proto jsem pro Vás připravila ebook zdarma, ve kterém se dozvíte, jaké víno je pro Vás to pravé a co potřebujete pro to, abyste se mohli ve světě vín jednoduše zorientovat. Ke stažení zde.

Zvu Vás ke sledování mojí cesty za poznáním vína. Ráda se s Vámi podělím o každou nově získanou informaci, zkušenost, zajímavé víno, atd..

Vás, začátečníky-vínová batolata- chci uvést do světa vína a pomoci Vám se v něm zorientovat.

A od Vás, kteří jste na této cestě přede mnou ráda přijmu všechny Vaše komentáře, připomínky a rady.

Děkuji za důvěru a budu se těšit na další setkání s Vámi a také na Vaše názory.

Na zdraví!

Linda