,,Letošní vína budou výjimečná…“ říká Martin Bravenec z Vinařství Bravenec

Nedávno jsem dostala krásné Rulandské Modré z Vinařství Bravenec  a tak mi chutnalo, že jsem ho zařadila i do kurzu Seznamka s vínem. Zároveň jsem požádala Martina Bravence o rozhovor a byla jsem moc ráda, že moje přání vyslyšel a věnoval svůj čas a energii mým otázkám a za to mu moc děkuji.

Rozhovor s Martinem:

1, Martine, jaká je vaše vinařská rodinná tradice?

Lindo, tradice vinaření v naší rodině začala v roce 1771 příchodem francouzských předků z rodu Bizé z Burgudnska na Čejč na pozvání Marie Terezie, aby znovuosídlili Čejč zpustlou po válce.
Od té doby se naše rodina živila na Moravě zemědělstvím a také pěstováním révy a výrobou vína. V současnosti se zabýváme pouze vinohradnictvím a vinařstvím.

2, Co vás vedlo k tomu na tradici navázat a založit vlastní vinařství v roce 2003?

K vínu jsem se dostal trošku oklikou přes zahradnictví. Studoval jsem Střední zahradnickou školu v Brně Bohunicích a potom Mendlovu zemědělskou a lesnickou univerzitu obor Zahradník. Měl ze mě být zelinář nebo ovocnář, ale ke konci studií mě
zaujalo vinařství a rozhodl jsem se u vinohradů a vína zůstat.

3, Kolik vína ročně vyrobíte a jaké odrůdy u vás převládají?

Podle roku, 20 – 30 tisíc lahví. Odrůdovou škálu máme poměrně širokou, ale po restrukturalizaci našich vinic budeme odrůdy omezovat.
Nejvíce máme zastoupený Ryzlink rýnský i vlašský, Cardonnay, Sauvignon, Rulandské modré, Tramín červený, Rulandské bílé a šedé.

4, Co konkrétně vy máte na víně rád?

Rád víno objevuju, zkoumám a snažím se zdokonalit a v dalším roce vytvořit víno ještě lepší. Baví mě víno poznávat a porozumívat mu.

5, Které víno byste si vybral na dnešní večer?

Dnes sem si otevřel Chardonnay 2020, ps. Spolu se všema Ruladskýma je to moje srdcovka.

6, Jaký bude vinný ročník 2021 a můžeme se těšit v budoucnu na váš sekt?

Teď už můžeme říct, že letošní vína budou výjimečná. Počáteční skluz ve vegetaci, asi 14 dní, se podařilo vinohradům dohnat až v září. Bylo to napínavé, jestli hrozny vůbec dozrají. Dlouho si držely příliš vysoké kyseliny a nešly do cukru. Ale také díky, u nás,
asi o třetinu nižší sklizni a příznivému počasí během října vše dopadlo dobře a měli jsme dokonce dva výběry z bobulí. Rulandské šedé a Ryzlink rýnský. Sekt určitě bude,  z ročníku 2020 máme nalahvován a čeká na odstřelení. Teď je to 8 měsíců co je vl
 ahvích. Na trh by měl jít na Velikonoce jako 12ti měsíční. Je to Frankovka klaret, takže blanc de noir.

7, V rámci kurzu ochutnáme váš Pinot Noir 2019. Můžete nám k tomuto vínu prozradit nějaké detaily?

Jedná se o víno z viniční trati Brněnka, obec Čejč. Je zde těžší jílovitohlinitá půda v podloží s jílovitou břidlicí. Rulandské modré se velmi hodí na tyto půdy a spolu s jihozápadní orientací svahu zde tato odrůda vyzrává běžně do výběrů z hroznů.
Máme zde vysazenu směs různých klonů s převahou modernějších, které dávají vínům vyšší barvu. Těžká půda se projevuje i ve víně jeho hutností. Víno zrálo 12 měsíců na použitých francouzských sudech barrique. Ve vůni a chuti můžete najít sušené ovoce a
vlašské ořechy. Vyšší adstringence předurčuje víno k delšímu zrání v archivu.

8, A poslední otázka. Co byste poradil lidem, kteří mají víno rádi, ale vůbec se v něm nevyznají…jak se mají začít s vínem kamarádit?

To je těžká otázka. Ale určitě by podle mě neměli začínat červeným vínem typu Rulandské modré, k tomu se většinou propijí až časem. Ale chutě má každý člověk jiné, tak potřeba se propít i k tomu svému oblíbenému vínu.
Ze zkušenosti většina začátečníků s vínem začíná od těch sladších bílých a postupně se vysušují, až po čase skončí u červených a barriqueových vín.
Moc děkuji za rozhovor.

 

Jsem žena s láskou k vínu a chci Vám tuto lásku předat a ukázat Vám, jak se jednoduše vyznat ve světě vín. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře