Představte si, že do Čech dorazila novinka ze Španělska! Narodila se teprve minulý rok a má za sebou skupinku vzbouřenců. Může být jak suchá, tak i sladší, příjemně perlí.
Vezmeme to trochu oklikou. Ochutnali jste už někdy v životě Prosecco, Champagne nebo Cavu?
Já osobně mám vína s bublinkami (šumivá, perlivá) moc ráda. Nevím, jak vy, ale já jsem dřív všechno, co alespoň trochu bublalo nazývala ,,šampáňo” a o názvech moc nepřemýšlela. Ale jak jsem se začala o vína zajímat, zjistila jsem, že výrobci vína musí splnit velmi přísná kritéria, aby konkrétní názvy mohli použít.
Cava je šumivé víno vyrobené tradiční metodou druhotné fermentace v láhvi v jednom z uznaných D.O. ve Španělsku. Cava může být bílá i růžová, tradičně se používají místní odrůdy Macabeo, Parellada a Xarel-lo, dále i Subirat Parent (Malvasía Riojana) a Chardonnay, pro výrobu rosé pak hlavně odrůdy Garnacha, Monastrell a Trepat, ale i Pinot Noir. Zajímavostí je, že ačkoli většina Cavy pochází z katalánského regionu Penedés, označení původu (D.O.) není v případě Cavy vázané na jednu oblast, ale je možné ji vyrábět v různých místech „regionu“ Cava, který tvoří 159 podoblastí v provinciích: Barcelona, Tarragona, La Rioja, Lérida, Gerona, Álava, Zaragoza, Navarra, Badajoz a Valencia. (www.foltynwine.cz)
Původ hroznů, metoda zpracování, doba zrání a různá další. Ty podmínky jsou skvělé pro nás konzumenty, protože víme, kam máme víno zařadit. Horší situace už je pro výrobce…
A teď už se zase vraťtme ke CORPINNATu.
Ještě nedávno jsem neměla ani ponětí, co to vlastně je. Pak jsem absolovala degustaci této novinky v úžasné Champagnerii.
CORPINNAT nám přijel představit přímo exportní manažer vinařství Sabaté i Coca. Během probublávání se 6 vzorky nám vyprávěl, jak vše vzniklo.
Zjednodušeně řečeno, 9 biovinařství v srdci Katalánska bylo nespokojeno s kritérii na výrobu a prodej Cavy a rozhodli se opustit označení Cava DOC a založit uskupení s velmi přísnými podmínkami pro výrobu perlivých vín. To nazvali CORPINNAT.
Podmínky jsou tyto:
Degorsáž je termín používaný při výrobě šumivého vína v láhvi, nebo sektu, kdy se odstraní kaly vzniklé při druhotném kvašení tzv. odstřelením. Po druhotném kvašení vznikne v láhvi velké množství CO2, odumřelé kvasinky způsobující kaly setřásáním sednou k zátce láhve, která je po celou dobu setřásání obrácená zátkou dole a rychlým otevřením se kaly tlakem CO2 vymetou z láhve. Zkušený pracovník si musí počínat tak, aby nedošlo k velkému úniku vlastního vína z láhve. Před tímto úkonem je třeba hrdlo láhve podchladit ve studené kapalině na cca -10°C, aby kaly vytvořily ucelenou hmotu a oddělily se od vína.
Degoržování je úkon na konci remuáže, který vynalezla vdova Clicquotová, systém zdokonalil šampaňský dům Abeletím, že před odstřelením kalů z láhve podchladil láhev ve vodě s ledem. Způsobem výroby vdovy Clicquotové se dosáhne mnohem vyššího tlaku CO2 v láhvi než při výrobě sektů před tímto vynálezem, kdy remuage probíhala ve stojící láhvi a kaly se odstraňovaly dekantací nad hořící svíčkou kdy většina CO2 unikla. (zdroj: www.znalecvin.cz)
No a jak mi vína chutnala? Byla jsem vážně překvapená, že úplně všechny vzorky v degustaci mi byly příjemné. To se mi moc často nestává.
Víte, jakou obrovskou výhodu suchá šumivá vína mají? Můžete je pít celý večer – sqěle doplní každé jídlo i příležitost!
Dostali jste chuť na Corpinnat? Tak doporučuji tato>>
Na zdraví!
Linda