Svatomartinské… a který to detail jsem Vám zatajila?

Jak jste oslavili příchod Svatého Martina? Dodrželi jste tradici a 11.11. v 11 hodin jste si přiťukli prvním letošním vínem?

V minulém článku jsem shrnula všechny náležitosti, které musí víno splňovat, aby se mohlo pyšnit označením Svatomartinské.

Od roku 2017 ale přibyl ještě jeden detail… Co to je?

SYMBOL SKLENIČKY V NÁRODNÍCH BARVÁCH

V roce 2017 bylo Svatomartinské poprvé označeno jednotným logem v podobě známého symbolu skleničky v národních barvách (na horní části kapsle/šroubového uzávěru).  Logo Martina na koni zůstává na etiketě.

A aby se předešlo podvodům, uzávěry s tímto symbolem vyrábí jediná firma. Ta je informována o tom, která vína získala v tom daném roce označení Svatomartinské a také kolik lahví tohoto vína mají jednotliví vinaři v úmyslu uvést na trh. Vinaři pak obdrží právě tolik uzávěrů, kolik nahlásili a ani o 1 navíc. Díky tomuto nařízení si můžete být jisti, že víno s názvem Svatomartinské, Martinem v logu a symbolem skleničky v národních barvách je pravé Svatomartinské.

Jak hodnocení probíhá? A kolik vín bude letos uvedeno na trh?

Letošní ročník (2021) má za sebou dvoukolové hodnocení odborné poroty, která zasedla ve Valticích  25. října a 1.listopadu. A vypadá to, že bude rekordní.

Celkem se můžete těšit na 328 vín od 80 vinařů a vinařských firem. Očekává se, že se na trh dostane cca 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín ročníku 2021. Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních cca 2,8 mil. Zda bude ročník 2021 skutečně rekordním, se ukáže na konci roku, kdy už bude velká většina Svatomartinských vín prodaná.

Stejně jako první kolo hodnocení, neslo se ve znamení vysoké kvality posuzovaných vín i kolo druhé. Letošním hodnocením úspěšně prošlo nejvyšší procento přihlášených vín v historii obnovené tradice Svatomartinských vín, což ukazuje na nadprůměrně kvalitní ročník.

Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (155), následována růžovými a klarety (94) a červenými víny (79).

Jak si vedly odrůdy? Kolik vzorků jednotlivých budete moci ochutnat?

  • Muller Thurgau   84
  • Muškát moravský  49
  • Veltlínské červené rané 22
  • Svatovavřinecké (rosé, klaret) 46
  • Modrý Portugal (rosé, klaret) 5
  • Zweigeltrebe (rosé, klaret) 48
  • Svatovavřinecké (červené) 26
  • Modrý Portugal (červené)  53

Očekává se, že se na trh dostane cca 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín ročníku 2021. Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních cca 2,8 mil. Zda bude ročník 2021 skutečně rekordním, se ukáže na konci roku, kdy už bude velká většina Svatomartinských vín prodaná.

Seznam všech Svatomartinských vín roku 2021 najdete zde››

 

Mějte krásný sváteční den a NA ZDRAVÍ!

L.

Zdroj:

www.wineofczechrepublic.cz

 

 

 

 

Jsem žena s láskou k vínu a chci Vám tuto lásku předat a ukázat Vám, jak se jednoduše vyznat ve světě vín. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře