O víně koluje mnoho mýtů, polopravd a možná i romantických představ. Pojďme se na pár z nich podívat:-)
Tato tradiční rada byla pravdou dříve, když jsme žili na hradech. Dnes, když máme v domech přes 20C, tak už to neplatí. Červenému vínu prospívá teplota mezi 14-18C dle druhu a proto radím radějí dát červené víno vychladit do lednice než ho popíjet příliš teplé.
Využít tuto radu jako obecné pravidlo není špatné, ale je škoda brát to jako dogma. Například vína z odrůdy Pinot Noir se výborně hodí ke grilovanému steaku z lososa nebo krevetám.
Telecí a vepřové lze dobře snoubit jak s bílými, tak červenými víny, záleží na způsobu přípravy. A když se vám stane, že chcete objednat jen 1 lahev k jídlu a nemůžete se dohodnout, zda bílé nebo červené, zkuste růžové. Zkušená obsluha Vám jistě dobře poradí a budete spokojeni všichni.
Nejdůležitější pro párování vína s jídlem je vždy úprava pokrmu samotného. Záleží na použitém koření a jeho síle.
Jedna rada na závěr: Nebojte se zkoušet různá vína k různým pokrmům a zapomeňte na to, co by se mělo nebo ne. Jde jen o Vás a Vaše chuťové pohárky, aby si pomlaskávaly:-)
Mýtus jako hrom! V posledních letech už vůbec neplatí.
Šroubovací uzávěry se nepoužívají u vín určených k archivaci, ale u vín určených k rychlé spotřebě jsou naprosto idealní a ještě se dobře otevírají. Díky tomuto uzávěru si víno zachová čerstvost a původní aroma. Výhodou je, že nehrozí kontaminace vína korkem, kdy dochází ke znehodnocení vína.
Šroubovací uzávěry se používají u vín bílých, růžových nebo lehčích červených.
Cena nemusí nutně znamenat kvalitu. Cenu vína ovlivňuje několik faktorů- místo původu a kvalita vinice, kvalita suroviny, použité hrozny a práce na vinici, image značky, limitace vína, ročník a hodnota vína. Hodnotou vína se myslí výhodný poměr ceny a kvality. Málokdy se stane, že opravdu kvalitní vína budou levná, ale případů, kdy je cena lahve vyšší než kvalita vína, je hodně.
Kvalitní vína za rozumnou cenu můžete pořídit z vinařství, jejichž věhlas ještě není tak velký a proto si vinaři nemohou říct o vyšší odměnu. Příkladem jsou některá vína z Bulharska, Španělska, Rakouska, Německa, Jižní Ameriky.
Není tomu tak a ani se to nesmí. Jedinou povolenou výjimku mají vinaři ve francouzské oblasti Champagne při výrobě proslulého růžového šampaňského.
Růžové se vyrábí z hroznů modrých odrůd. poté, co se hrozny pomelou, se výsledný rmut spolu se slupkami nechá na krátký čas nakvasit. V tuto dobu se do moštu ze slupek vyluhuje barvivo a dlaší látky ovlivňující chuť. Na době luhování a zvolené odrůdě závisí výsledná barva vína. Paleta barev je ta poměrně široká.
Tak tohle byl jen zlomek mýtů, existuje jich daleko víc… myslíte si, že se po víně tloustne? Nebo, že se do sladších vín přidává cukr?A nebo muži, myslíte si, že není moc chlapské pít růžové víno?
Na tyto a další mýty se podíváme zase jindy.
Mějte krásný den a NA ZDRAVÍ!
L.