Jak Vám to chutná?
Častá otázka, na kterou můžete odpovědět… je to příliš slané, chutná to výborně, cítím chuť ovoce...
V češtině používáme slovo CHUTNAT na vše a to je občas zavádějící. Hlavně v momentě, kdy chcete proniknout do světa vína nebo jídla. Angličtina má dva výrazy taste a flavour. Taste znamená chuť, flavour se překládá jako příchuť nebo charakteristika. V tomto článku budu používat výrazy chuť a příchuť.
V momentě, kdy si uvědomíte rozdíl mezi chutí a příchutí a začnete tyto výrazy vnímat odděleně, umožní Vám to lépe se zorientovat v tom, co se Vám na víně líbí nebo nelíbí, ale pomůže Vám to třeba i při vaření. Stanete se tzv.chuťově gramotní:) To zní dobře, ne?
Abychom to měli kompletní, začlením mezi chuť a příchuť ještě pojem vůně.
Kolik chutí máš, tolikrát jsi člověkem?:)
U chutí je to jinak než u jazyků. Pokud jsem zdraví, máme všichni stejný počet chutí.
Chuť se odehrává v celé ústní dutině včetně jazyka.
Na jazyku vnímáme pomocí receptorů základní chutě.
ZÁKLADNÍ CHUTĚ JSOU 4 a to SLADKÁ, SLANÁ, KYSELÁ a HOŘKÁ. V poslední době se také hovoří o páté chuti a to je UMAMI. (Vymyšlena tokijským profesorem a v japonštině znamená lahodný).
Zbytkem ústní dutiny vnímáme texturu, viskozitu, třísloviny.
Slova vůně, aroma nebo buket jsou jen příjemnějším vyjádřením, když chceme popsat pachy. Pachy jsou vlastně malé těkavé sloučeniny, které můžeme identifikovat pomocí receptorů v nose. Alkohol se vypařuje velmi rychle, a proto snadno uvolňuje a nese vůně.
Parfémy se vyrábí s alkoholem právě z tohoto důvodu. A ve víně je samozřejmě taky alkohol:)
Pachy jsou vnímány v našem mozku pomocí limbického systému. Ten patří evolučně mezi nejstarší části našeho mozku a zabývá se kromě jiného emocemi, chováním, motivací a dlouhodobou pamětí. Vůně může často vyvolat vzpomínky na dávné zážitky zvláště spojené s emocemi.
Celkový dojem z vína nebo jídla, kombinace vůně, chuti na jazyku i v ústech. Příchuť je jak náš mozek vyhodnotí vůni, chuť a texturu do celkového zážitku. Občas bývá velmi obtížné popsat slovy, to, co cítíme.
CHUŤ se vztahuje na všechny smysly uvnitř našich úst včetně jazyka
AROMA poznáváme uvnitř nosu a vztahuje se specificky k našemu čichu
PŘÍCHUŤ když se chuť a aroma prolnou
Nalijte si skleničku vína. Lehce vínem zakružte, aby se do vína dostal kyslík a začaly se uvolňovat vůně. Poté si malý doušek vína nalijte do pusy, poválejte po jazyku a celé ústní dutině cca 3 vteřiny. V tuto chvíli můžete cítit, jestli je víno sladké, kyselé, nahořklé nebo má třeba velký obsah tříslovin. Poté polkněte a hned se nadechněte nosem a vydechněte nosem, zavřete oči a vnímejte, jaký celkový dojem z vína máte. To je přesně ta chvíle, kdy se prolne vůně s chutí a vy vnímáte celkový dojem z vína. Právě teď můžete v chuti objevit ovoce, čokoládu, vanilku, chlebové tóny a další charakteristiky vína.
Pokud se chcete naučit, jak porozumět vínu, a naučit se ho degustovat, přečtěte si můj ebook Pečlivě střežené tajemství sommeliérů aneb 8 tipů, jak si vychutnat víno.
L.