Koňské sedlo ANO nebo NE?

Kdy jste naposledy seděli na koni?

Já jsem si tento úžasný zážitek dopřála o víkendu. Domluvili jsme se se známými, že absolvujeme výcvik pod dohledem odborníka. A včera jsme měli první hodinu.

Koně

Byl nádherný slunečný den, jako stvořený pro vyjížďku. Naše skupina jezdců učňů se skládala ze tří dospěláků nejezdců a dvou osmiletých holčiček, které se ježdění už nějakou dobu věnují.  Pro přihlížející to byl velmi komický zážitek. Představte si malinké slečny, pod jejichž vedením koně dělali, co chtěli. A dospěláky, kteří se nemotorně nakláněli dopředu, dozadu, snažili se koně pobízet, potahováním za uzdu určovat směr jízdy a koně si přesto dělali co chtěli:-)

Bavili jsme se všichni. Byl to nádherný zážitek. Kůň Vám nedá jinou šanci než se s ním sladit. Nemůžete myslet na milión dalších věcí. Je potřeba se soustředit na přítomný okamžik, vnímat pohyby zvířete a všímat si jeho reakcí. Vnímáte také veškeré vůně a pachy nejen zvířete ale i okolí. A to mi připomnělo jednu neobvyklou vůni vína.

Vůně zpoceného koňského sedla?

Ano i toto aroma můžete cítit z vína. Je to pro Vás vůně nebo zápach?

vůně koňského sedla ve víně-

Je to dobře, když cítíme ve víně pach zpoceného koňského sedla?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď.

Pořekadlo ,,tisíc lidí, tisíc chutí“ platí i tady.

Aroma zpoceného koňského sedla se řadí mezi animální tóny charakteristické většinou pro červená vína. Animální (živočišné)tóny jsou způsobeny přítomností  těkavých fenolů (obdoba alkoholů se specifickými vlastnostmi), které vznikají z metabolismu kvasinek rodu Brettanomyces. Výskyt těchto kvasinek je spojován s nedostatečnou hygienou ve sklepech, může být také přenesen do vína z prostředí vinice a nebo z poškozených či nezdravých hroznů.

Familiérní označení pro Brettanomyces je ,,Brett“. S tímto označením se setkáte všude ve světě. Většinou se Brett  ve víně považuje za vadu vína. Aroma způsobené velkým množstvím kvasinek zastře ostatní příchutě vína. Zatímco v ČR jsou tato vína považována striktně za vadná, tak ve světě se můžeme setkat s víny, která se animálními tóny přímo pyšní. Taková vína můžeme najít v některých vinařství z oblasti Cote du Rhone, italské Napa a co se týká odrůdy, tak např. australský Shiraz.

Jak poznáme, že víno obsahuje Brett?

Víno vždy hodnotíme podle barvy, vůně a chuti. Barva nám v tomto případě nic neodhalí….

Zato vůně nám pomůže. Je velké množství různých vůní, která jsou typická pro vína s animálními tóny. Uvádím jen ty nejtypičtější.

DOBRÉ:                                                                         ŠPATNÉ:

*vůně masa                                                                  *připomínající vesnický dvorek

*slaniny                                                                        *zpocené špinavé ponožky

*zvěřiny                                                                        *lékárna, nemocniční zápach

*kachních škvarků                                                     *zatuchlý sýr

Může být Brett i v bílých vínech?

Ano, i mezi bílými víny najdeme ta, která obsahují Brett(většinou Chardonnay). Ale tento styl bílých vín není moc oblíbený.

Bude mi víno s animálními tóny chutnat?

To je na Vás, na tom, jak moc jste citliví. Záleží také na tom, jak velké množství kvasinek Brettanomyces víno obsahuje. Možná lehký náznak pro Vás bude velmi zajímavý, možná to pro Vás bude tak nepříjemné, že se vína ani nenapijete. To, co Vám můžu poradit je VYZKOUŠEJTE a uvidíte, co je pro Vás ještě příjemné?

Zajímavost pro pivaře

Zatímco Brett je ve vinařském průmyslu spíše nežádoucí a obávaný jako vada vína, tak v pivovarnictví je záměrně používán. Používají se dva druhy Brettanomyces . Tyto druhy jsou odlišné svým aroma- jeden má aroma uzených kořeněných tónů a druhý voní po sladkém ovoci. Využívají se pro výrobu belgického piva.

Zdroje:

www.awri.com.au

Madeline Puckette&Justin Hammack: Wine Folly

Ing. Mojmír Baroň, PhD.: Animální tóny v červených vínech

Jsem žena s láskou k vínu a chci Vám tuto lásku předat a ukázat Vám, jak se jednoduše vyznat ve světě vín. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře