Kvevri, kvevri, kvevri ???

Kvevri, kvevri, kvevri ???

Tušíte?

Já tušila, ale opravdu jen mlhavě.

Minulý týden jsem měla příležitost zúčastnit se degustace organických vín. Byla jsem moc zvědavá na vzorky vín, ale popravdě moc jsem od nich nečekala…Organická vína, která jsem do té doby ochutnala, mi nic moc neříkala. Byla jsem přesvědčená, že díky té době jedové, ve které žijeme, už nám úplně čistě přírodní produkty prostě nechutnají.

Ale jak jsem se spletla….

Vína mě okouzlila zajímavými vůněmi, chutěmi i barvami.

Pánové Ctirad Králík a Dan Záblacký nám představili 14 vzorků vín tohoto typu a jejich způsob výroby. Ochutnávala se vína oranžová, kvevri, nefiltrovaná. Vína vyrobená z různých odrůd, které ale nebyly ve vínech rozpoznatelné. Byla jsem nadšená diskuzí zúčastněných odborníků nad způsobem výroby jednotlivých vín a také výběrem nejvhodnější odrůdy pro toto zpracování.

Ale abych neodbíhala…Kvevri?

Toto slovo padalo v rámci degustace více než často a bude se objevovat stále častěji. Vloni v říjnu si totiž skupina nadšených moravských vinařů nechala dovézt kvevri sudy z Gruzie, začala vyrábět vína touto metodou a založila Kvevri klub v Lednici na Břeclavsku.

KVEVRI

Kvevri je keramická nádoba amforoidního tvaru, která se používá po tisicíletí ve východní Gruzii (oblasti Kacheti) na výrobu vína. Podle oblasti Kacheti se nazývají podobné technologie jako kachetinské technologie. V západní části Gruzie se nádoba jmenuje churi (čti čuri).

Kvevri se nevyrábí na hrnčířském kruhu, ale po mnoho týdnů keramik přidává hlínu na zaschlý podklad z předešlého dne, po vysušení se nádoba vypálí v jednorázově připravené peci. Objem bývá většinou mezi 200 – 2000 litry. Před zakopáním do země se na vnější plášť nanese vrstva z vápenité hlíny (malta), pravděpodobně pro své antibakteriální účinky. Vnitřek nádoby se ošetřuje škrabáním speciálním vytěrákem z třešňové kůry  a vytírá se včelím voskem, který působí rovněž antibakteriálně. Takto ošetřovaná kvevri se běžně používá po několik století. Svým způsobem je kvevri univerzální starověký vinifikátor, který bez lidského zásahu vyrobí víno. Pomocí svého speciální tvaru dojde k míchání kvasícího rmutu, po usednutí zrníček na spodek nádoby a později slupek z bobulí, dojde k samovolnému vyčištění vína. Celý proces trvá přibližně 6 měsíců a po otevření kvevri je víno připravené ke konzumaci. Víno z kvevri je oranžové.

 

Pokud budete chtít ochutnat nějaké kvevri víno, mrkněte na seznam vinařů Kvevri klubu. Budete mile překvapeni:-)

Na zdraví!

L.

Zdroj: www.znalecvin.cz, Dan Záblacký, Ctirad Králík, Jiří Dunovský

Jsem žena s láskou k vínu a chci Vám tuto lásku předat a ukázat Vám, jak se jednoduše vyznat ve světě vín. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře