Bez koho nebo čeho to není ono?
Co si myslíte o víně, které nemá korek, ale moderní šroubovací uzávěr? Koupili byste si takové víno?
Má svoji tradici (již od roku 1400) a mnoho opodstatnění, proč se k uzavírání vína v lahvi používá.
Korek je nenahraditelný u tzv. velkých vín, to je u vín, která jsou určena na delší zrání v lahvi. Korek tady zabraňuje oxidaci vína a umožňuje, aby víno odpočívalo v lahvi do doby než jej otevřete. S korkem je také spojen obřad otevírání vína, o který jsme u šroubovacích uzávěrů ochuzeni.
Na druhou stranu může také korek víno zkazit. To je způsobeno látkou trichloranisol (TCA), která je obsažena v korku a víno nakazí. Když si k takovému korku přivoníte, cítíte plíseň. Za tuto vadu nemůže ani víno, ani vinař. Možná jste si všimli, že sommeliéři si hned po otevření vína ke korku přivoní…Dělají to právě z tohoto důvodu. Když je korek špatný, víno ani nenabídnou a otevřou novou lahev.
Výhody korku:
Nevýhody korku:
Víte, kde se korek bere? Odkud pochází?
Korek se získává z dubu korkového, který se pěstuje především ve Středomoří, na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe. Největším pěstitelem je Portugalsko, jehož korek dosahuje nejvyšší kvality. Korek se získává olupováním vrchní vrstvy kmene a první sklizeň je možná, až když dub dovrší 25 let od výsadby a má minimálně 70 cm obvod kmene. První sklizeň se používá na dekorativní účely. Nejkvalitnější korek se získá až po 75 letech od výsadby.
Šroubovací uzávěr je dnes velmi moderní. Vůbec už neplatí, že vína se šroubovacím uzávěrem jsou nekvalitní. Používají se zhruba od roku 1964 a jejich použití je čím dál rozšířenější. Tyto uzávěry se používají pro mladší svěží vína, která se mají vypít do 2 let. Jejich výhodou je kromě nižší ceny také to, že se víno nemůže nakazit a také je můžete velmi jednoduše otevřít.
Výhody šroubovacího uzávěru:
Nevýhody šroubovacího uzávěru:
Velkou výhodou šroubovacího uzávěru je, že nepotřebujete otvírák na víno. Občas vzpomínám na studentské časy, kdy jsme s mojí kamarádkou a spolubydlící v jedné osobě neměly otvírák na víno. Staly se z nás expertky na otevírání vína vším, co bylo po ruce. Zubní kartáček, nůž, vidlička, šroubovák…kolik práce by nám ušetřily vína se šroubovacím uzávěrem! Ale zase jsme se u toho neskutečně nasmály a víno nám pak chutnalo o to víc:-)
Ještě pořád máte předsudky vůči šroubovacím uzávěrům? Doufám, že ne….
Každý uzávěr má svoje plusy a mínusy, ale hlavní je, aby Vám víno chutnalo🙂
Mějte se krásně!
Na zdraví!
Linda
PS: Existují i další varianty uzávěrů vína- syntetické, skleněné, ale o těch až zase někdy příště.